Etykieta na siłowni

Ręczniki na siłowni

Praktycznie na każdej siłowni dostępne są ręczniki, często jednorazowe. Warto pamiętać, że nie służą one one wyłącznie po to, by zetrzeć rozlaną wodę, ale przede wszystkim wytrzeć pot z czoła lub pleców, a także wytrzeć sprzęt po zakończeniu ćwiczeń. Na siłowni, podobnie jak w innych miejscach ogólnie dostępnych, obowiązują określone zasady. Należy pamiętać, że wspomniane zasady dotyczą wszystkich osób korzystających z zasobów siłowni. W niektórych klubach konieczne jest posiadanie własnego ręcznika.

Wzajemna pomoc

Niektóre ćwiczenia wymagają asekuracji. Osoby, które na siłownię przychodzą „solo” zazwyczaj mają problem ze znalezieniem pomocnej dłoni, zwłaszcza, gdy na sali nie ma trenera. W tej sytuacji warto poprosić o pomoc innych ćwiczących, weryfikując uprzednio, czy dana osoba ma dość siły, by bezpiecznie asekurować lub nie przerywa wykonywanego treningu.
W miarę możliwości należy pomóc innym osobom, które w danym momencie potrzebują pomocy. Warto jednak pamiętać, że istnieją przypadki, gdy można, a wręcz należy grzecznie odmówić – dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, jesteśmy zajęci wykonywaniem własnych ćwiczeń lub na sali znajduje się trener lub inny, doświadczony i kompetentny pracownik.

Zachowanie na siłowni

Nie należy zapominać, że na siłowni nie jesteśmy sami. Niektóre sprzęty, m.in. hantle i sztangi, często znajdują się na specjalnych stojakach. Korzystając z tych rozwiązań należy pamiętać, by nie wykonywać ćwiczeń przy stojakach – w ten sposób utrudniamy korzystanie ze sprzętu innym osobom.
Ważne jest także to, aby po zakończeniu ćwiczeń odłożyć sprzęt na właściwe miejsce. Jeśli natomiast korzystamy z urządzeń, które musimy dostosować do własnych potrzeb, po zakończeniu ćwiczeń należy pozostawić urządzenie w takim samym stanie, jak je zastaliśmy, np. przywrócić ustawienia siedziska, obciążenia itp.
Istotną kwestią jest także higiena osobista – przed rozpoczęciem treningu warto wziąć prysznic, wskazane jest także używanie antyperspirantów, mycie zębów oraz zmiana koszulki przed każdym treningiem.
Koniecznie należy zabierać ze sobą butelki po wodzie mineralnej, ręczniki tudzież inne drobiazgi, które pozostawiamy po treningu.

Z myślą o innych użytkownikach

Wiele osób planuje treningi z wyprzedzeniem, rezerwując określony sprzęt czy urządzenia. Jeśli zdarzy się, że z różnych przyczyn nie będziemy mogli skorzystać z zarezerwowanego urządzenia, zgłośmy to odpowiednio wcześnie – w ten sposób umożliwimy trening innym osobom.
Na siłowni, jak to w życiu bywa, zdarzają się konflikty. Ważne jest to, by nie rozwiązywać ich samodzielnie, zdecydowanie lepiej i bezpieczniej poprosić o pomoc trenera lub pracownika siłowni – jest to skuteczny i prosty sposób, by uniknąć niepotrzebnych problemów.
—–

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *